Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencia
 

 
 
 
  műhely    » Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencia
év 2006 2007 2008 2009 2010 2012 2017   
szerzők a b c d e f g h i j k l m n o p r s t u v x z ö   
címek a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v z ö ü   
 

| észrevételeim vannak


| kinyomtatom

| könyvjelzőzöm










keresés

szerző:
cím:
kivonat:
szekció:







adatlap

Mike Ágnes

» Szekció: Magyar nyelvtudomány
» Bemutatás éve: 2008
» Cím: Parfüm. Az illat mediális reprezentációi
» Intézmény: BBTE, BtK, német-magyar szak, II. év
» Minősítés: 2 díj
» Témavezető: dr. Pethő Ágnes docens, BBTE, BtK, Magyar és általános nyelvészeti tanszék

» Kivonat:
A szinesztetikus ábrázolásmód sajátossága, hogy enged játszani a határokkal, érzékszervekkel, médiumokkal. Zenéből szöveg, képből illat, hangból szag, szövegből kép konstruálódik, s egy ilyen többszólamúságban a vizuális, verbális és olfaktorikus tapasztalatok egymásból egymásba fordulnak, újraalkotják a határokat. Dolgozatomban minden az illat körül forog. Arra keresem a választ, hogy milyen ábrázolási technika adatik a kép és a szöveg mediális közegének szinesztétikus alakzatok létrehozására, az illat reprezentációjára. Az interszenzualitás erre vonatkozó kérdéseit az irodalom, a film és a reklám nyelvében elemzem, figyelve arra, hogy a megfoghatatlan hogyan kódolódik szövegbe és képbe, miként válik a hallás és látás poétikájának tárgyává, hogyan érvényesül metaforák és metonímiák által. Végül arra keresem a választ, hogy ebben a mediális olvasatban milyen „stilisztikája” jöhet létre az illat reprezentációjának, s ez hogyan érvényesül nyelvünkben, az elemzett szövegekben.

» Teljes dolgozat: [PDF]

Mike Ágnes

» Szekció: Filmművészet
» Bemutatás éve: 2007
» Cím: Médiumok forgataga az "élet forgatagában (Az intermedialitás szerepe F. Truffaut Jules és Jim és J. P. Jeunet Amélie csodálatos élete című filmekben)
» Intézmény: BBTE, BTK, német-magyar szak, I. év
» Minősítés: 3 díj
» Témavezető: dr. Pethő Ágnes docens

» Kivonat:
Jelen dolgozatban az intermedialitás szerepét veszem nagyító alá két francia filmben (François Truffaut: Jules és Jim és Jean-Pierre Jeunet: Amélie csodálatos élete), melyekben az élet játékként való konceptualizálása egy mediális forgótükör beiktatása által válik hangsúlyossá. A film mint multimediális közeg médiumközi játékait vizsgálom, összehasonlítva a modern és posztmodern megközelítésmódokat, eljárásokat. Célom, hogy olyan aspektusokra világítsak rá, amelyek felidézik a művészetek együttélését, szimbiózislétét. A cím (Médiumok forgataga "az élet forgatagában) egy nagyon fontos paradoxont emel ki, ami mindkét filmben ott van: egyfelől a médiumokkal való (időtlen) játékot, másfelől pedig azt, hogy mindkét alkotás az életről/élettörténetekről (egy-egy kor lenyomatáról) szól. Ez a mediális forgótükör egyszerre önmagáért való (önreflexív) játék (s mint ilyen két különböző filmes korszak technikáit használja: modern és posztmodern), és egyszerre "az élet tükre: tehát nem reflexív, hanem bizonyos szinten mimetikus jellegű. "

» Teljes dolgozat: [PDF]

Vissza

 
 
kapcsolódó
» mi ez?
» rövidítések
» felhívás az ETDK résztvevőihez
 
 

(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék